Türkçe Yazılım Konatı

YAZILIMCA

Türkçe Yazılım Programlama Dillerinin Düzeni

Eklemeli bir dil olarak tanımlanan Türkçe, yazılım programlama dillerinin tabanı oluyor. Doğal olarak programlama dillerinin yapısı bambaşka olacak. İşte, ortaya çıkan ve çıkacak olan bu durumlar için bir düzen oluşturulmalıdır. Kaçınılmaz bir gereklilik olduğu aydındır. Bu düzenin adına ise Yazılımca denir.

Bu düzenin yazılı biçimde topluma açık olarak sunulması ilk başlardar gerçek kılınması gereken işlerlerdendir. Türkçe tabanlı yazılım dillerinin ölçülerini düzenlerini belirlendiğimiz kaynağa bu yüzden YAZILIMCA adını veriyoruz. Yazılımla ilgili tüm işlerin belirlendiği bir yapıyı ancak böyle bir adlandırma ile anlatabiliriz.

Yazılım dili denince alanla ilgilenen değme kişinin gözünde bir şeyler dirilir, görünür kılınır. Türkçe üzerine kuracağımız dillerimiz de bir tutarlılık üzerinde ilerlemelidir, örlemelidir. Yazılımca, bu alanda ölçü ve denge belirleyici bir sorumlulukla varlığını sürdürecektir.

Yazılımca Çizgisi

Yazılımca adlı çalışmada ortaya koyabildiğimiz çizgiler vardır. İlk işimiz olarak Türkçe tabanlı yazılım dillerine yönelik sözdizimler, sözcükler ve ölçünler belirliyor ve ilerliyoruz. Türkiye Türkçesi başta olmak üzere Türkçenin kollarını tanıyıp gözeterek adım atıyoruz. Türkçe alanında uzman doğru kişilerle çalışıyoruz. Günler geçtikçe daha belirgin bir duruşa eriyoruz.

Yazılımca, Türkçe tabanlı yazılım dillerinin baş taşlarını barındıran, ölçünlerini ortaya koyan, sözdizimleri belirleyen, terim tutarlılığını oluşturan bir çalışmadır.

Tartışmalar sekmesinde onlarca konuya katıl. Çözüme ulaşmayı kolaylaştır.

YENİLİKLER GELİYOR !!!